ABS Fren Sistemi ve Tarihi

ABS Lambası

Günümüz araçlarında olmazsa olmaz donanımlardan biri olan ABS sistemi, yol güvenliği konusunda bir çığır açmıştır.

ABS Nedir?

ABS kısaltması Türkçede; kitlenme önleyen fren sistemi manasına gelen; Anti-lock Braking System kelimesinin baş harflerinden türetilmiştir.

Uçaklarda ve otomobil, motosiklet, otobüs, kamyon gibi kara taşıtlarında, frenleme sırasında tekerleklerin kitlenmesini önleyerek, aracın yol yüzeyine daha fazla tutunarak frenlerin daha etkili çalışmasına sebep olarak sürücünün araç hakimiyetini arttırır.

Aracımızdaki ABS ile İlgili Parçalar Nelerdir?

ABS SensörüABS MerkeziABS ECU
Resim 1: Teker Devir Sensörleri. Resim 2: ABS Hidrolik Merkezi. Resim 3: ABS Beyni

Aracımızda bulunan fren merkezi, kaliperler, disk ve balatalara ek olarak, ABS için teker devir sensörleri, hidrolik merkez ve ABS beyni bulunmaktadır.

ABS Tarihçesi

ABS sistemi sanılandan çok daha eski tarihlere dayanan bir geliştirme sürecine sahiptir.

1908 yılında J.E. Francis trenlerde kaymayı önleyici regülatör fikrini tanıttı.

1920’de Fransız havacı ve otomotivci Gabriel Voisin uçaklarda hidrolik basıncını dengeleyerek kaymayı önleyici bir sistemin deneylerine başladı.

1928 yılında Alman mühendis Karl Waessel bugünkü ABS tanımına en yakın tasarıma sahip sistemin patentini aldı, ancak çalışan bir örnek hiç geliştirmedi.

1936’da Robert Bosch benzeri bir patent aldı.

1950’lerde Dunlop firması Maxaret adı altında ABS sistemleri üretmeye başladı ve havacılık endüstrisi %30’lara varan fren mesafesi kısalması ve lastik tüketiminin azalması nedeni ile direkt olarak kullanmaya başladı.

1958’de bir motosiklet, 1960’ların başında ise sanılanın aksine bir Mercedes değil bir İngiliz otomobili olan Jensen FF modeli ilk ABS sistemlerini kullandı.

Aynı sistemin ilk elektronik versiyonu ise 1960’ların sonunda Concorde uçaklarında kullanıldı.

Modern ABS Sistemi ise İtalya’da Fiat Araştıma Tesisinde, günümüzde Bay ABS olarak da bilinen Mario Palazzetti tarafından 1971’de geliştirildi ve patenti BOSCH firmasına satıldı. ABS ismini de BOSCH firması verdi.

Mercedes ise 1978’de ilk elektronik dört tekerlek ABS sistemini W116 S-Class aracına uyguladı.

1987’de yine Mercedes tüm otomobillerinde ABS sistemini standart olarak uygulayan ilk firma oldu.

Aracınızın fren ya da ABS sorunlarında, bizler Das Service olarak sizlere en iyi hizmeti vermeyi hedefliyoruz. Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Kadosan Oto Sanayi Sitesinde hizmet veren servisimizde tüm marka ve model binek ve hafif ticari araçlara hizmet veriyoruz.

Bazı Diğer Hizmetlerimiz:

Periyodik Bakım HizmetleriRektifiyeDebriyaj DeğişimiTüvTürk Hazırlık

Etiketler: