Orijinal, OEM ve Yan Sanayi Yedek Parça Nedir?

Yedek Parça

Bir çok kişi aracı için yedek parça tercihi yaparken orijinal, OEM ve yan sanayi parçalar arasında kalıyor. Ancak birçoğumuz bu üç tip parçaların anlamları ve farkları konusunda da bilgi sahibi değil… Hatta bir çok otomotivci dahi OES diye bir tanımdan habersiz…

Bu yazımızda orijinal, OEM, OES ve yan sanayi parçalar hakkında bilgiler vereceğiz.

Orijinal Yedek Parça Nedir?

Orijinal parça; üzerinde araç üreticisinin logosu olan, fabrikasyon olarak aracın üzerinde çıkan parçadır. Araç üretici firma tarafından satılır.

Buji Takımı

OEM Yedek Parça Nedir?

OEM; Türkçeye orijinal ekipman üreticisi olarak çevrilebilen Original Equipment Manufacturer kelimelerinin baş harflerinden çevrilmiştir.

Otomobiller ayrı ayrı üretim uzmanlığı gerektiren on binlerce parçadan oluşur. Her bir otomobil üreticisinin bu parçalar için ayrı tesisler kurması ve yatırım yapması beklenemez.

İşte bu noktada yedek parça üreticileri devreye girer. Ana üretici için üretim yaparak bu üreticinin logosu ile birlikte orijinal yedek parçayı üretir ve ana üreticiye teslim ederler. Kendileri otomobil marka logolu satış yapmazlar.

Orijinal parçayı ürettikleri bantlarda kendileri için de, kendi markaları için üretim yaparlar. Bu yedek parçalar orijinal parça üreten firma tarafından üretildikleri için OEM sıfatı alırlar.

Örneğin VW grubu araçların çoğunun orijinal hava filtresi Mann Filter tarafından üretilir. Yani bu ürünü Mann marka aldığınız takdirde; orijinal parça ile birebir kalitede bir parça almış olursunuz.

OEM parça, orijinal parça kalitesi ile birebir aynı olsa da; orijinal parça diye satılmamalıdır!

OES Nedir?

OES; kimi kaynaklara göre, orijinal ekipman tedarikçisi anlamına gelen, Original Equipment Supplier, kimi kaynaklara göre ise; orijinal ekipman şartnamesi anlamına gelen Original Equipment Spesifications kelimelerinin ilk harflerini temsil eden bir kısaltmadır.

OES üretici bir başka araç firması için OEM üreticidir. OES yedek parçalar, OEM parçalara benzer kalitede üretilmişlerdir.

Önceki örneğimizden yola çıkarsak; VW grubu araçların hava filtresinde OEM üretici Mann firmasıdır. Bir başka üreticinin OEM firması olan Hengst filtreleri bu durumda bu araç grubu için OES yedek parça konumundadır.

Mann Filter Ürünleri

Yan Sanayi Yedek Parça Nedir?

Bu terim ülkemize has bir terimdir. Bazılarına göre İngilizce bir terim olan after market kelimesinden türemiştir. Ancak tam karşılık değildir.

Yan sanayi parçalar; hiç bir araç üreticisine ürün üretmeyen, kendi kalite prosedürlerine göre üretim yapan yedek parça üreticileridir.

Burada yanlış anlaşılmaması gereken en önemli unsur; yan sanayi parçaların hepsine kalitesiz parçalar denmemesi gerektiğidir. Çünkü çok kaliteli yan sanayi yedek parçalar da mevcuttur.

Hangi Tip Yedek Parça Seçilmeli?

Burada aslında önemli olan servisinizin sizi doğru yönlendirmesidir. Çünkü aracınızda kullanılması gereken doğru kalitedeki parça, servisinizin güvencesinde olmalıdır.

Das Service olarak bizler; aracınıza en kaliteli parçayı, en uygun fiyatlara sunma çabasındayız. Servisimizde yapılan işlemlerde yedek parça fiyatı, doğru parça tipi saptanarak belirlenmektedir.

Bazı Hizmetlerimiz:

Periyodik Bakım HizmetleriFren DeğişimiRektifiyeTriger Değişimi