Triger Kayışı Nedir? Ne Zaman Değişir?

Triger Seti

Araçlarımızın motorlarında zamanlamadan sorumlu olan triger hakkında bir çok bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. Triger nedir, hangi aralıkla değiştirilir; hepsi bu yazımızda…

Triger Nedir?

Otomotivde; araç motorlarında oluşan hareketi kranktan alarak eksantriklere veren parçaların genel adına triger denmektedir.

Kranktan alınan bu hareketin iletilmesi ile subaplar; pistonlar ile koordineli olarak hareket etmiş olur. Bu sebeple triger kayışına; zamanlama kayışı da denir.

Kimi araçlarda trigere bir ek görev daha verilmiştir. Bu; su pompasını ya da halk arasındaki deyimiyle devridaimi hareket ettirmektir. Böylece aracın soğutma suyu motor içerisinde pompalanarak, motorun soğutması da sağlanır.

Triger Çeşitleri Nelerdir?

Yaygın olarak iki çeşit triger vardır.

  • Triger Kayışları
  • Triger Zincirleri

İlk otomobillerin çoğunluğu bu aksamda zincir tercih etmiş olsalarda, zaman içerisinde üretim maliyetlerini düşürmek isteyen otomobil üreticileri çoğunlukla kayışları tercih etmeye başlamışlardır.

Günümüzde ise bazı üreticiler dayanıklılık açısından tekrar zincir sistemlerine dönüş yapmaktadırlar.

Triger Düzeni

Triger Ne Zaman Değiştirilir?

Bu durum tamamen araç üreticisine bağlıdır. Ancak genelde kayışlı araçlarda bu periyot 80000 km ile 120000 km arasında ve 5 ya da 6 yıldır.

Triger kayışları kauçuktan mamul oldukları için salt bir kilometre sınırı dışında yıl olarak da bir ömür sınırına sahiptir.

Zincirli sistemlerde ise bu periyot 160000 ile 200000 km arasındadır. Bir yıl sınırı genelde bulunmamaktadır.

Aracınızla alakalı triger değişim periyodunu info@das-service.com adresinden ya da 0216 364 0050 telefon numarasından öğrenebilirsiniz…

Triger Koparsa Ne Olur?

Triger, yukarıda tanımlarken bahsettiğimiz gibi motorun hareketinin zamanlamasını sağlamaktadır.

Triger Kayışı Kopmuş Araç

Şayet triger değişimi atlanmışsa, triger koparak aracın zamanlamasını bozabilir; pistonların subaplara çarpmasına sebep olarak ciddi motor hasarlarına sebep olabilir. Bu araç sahibine ciddi mali yükler getirebilir.

Sadece Kayışı Değişsek Olmaz mı?

Maalesef en çok karşılaştığımız sorulardan biri budur.

Araçlarımızdaki triger seti bir bütündür ve eksiksiz takılmalıdır. Çünkü trigerin dönüşü sırasında yaşadığı yıpranmayı, setin diğer parçaları olan rulmanlar da yaşamaktadır. Setin içerisindeki herhangi bir parçanın sorun açması triger kayışının kopması ile aynı sonuçlara sebep olacaktır.

Hangi Marka Triger Setini Tercih Etmeliyiz?

Biz Das Service olarak, servisimizde sadece orijinal ya da OEM triger setleri kullanmaktayız. Uzun süre bize hizmet eden bu parçaların kalitesinden emin olmak adına bir bu tercihi savunuyoruz.

Das Servis olarak her türlü triger değişim işleminde sizlerin yanınızdayız. Dünyanın en kaliteli triger setlerini; nitelikli işçilik ve deneyimli ekibimizle gerçekleştiriyoruz.

Bazı Hizmetlerimiz:

Triger DeğişimiPeriyodik Bakım HizmetleriDebriyaj DeğişimiFren Değişimi