Antifriz Nedir? Hangi Mevsim Kullanılır?

Antifriz Ölçümü

Araçlarımızın soğutma suyuna ilave ettiğimiz antifriz hakkında merak edilenleri sizin için derledik… Antifriz ne işe yarar? Aracımıza hangi mevsimde antifriz koymalıyız? Tüm cevaplar yazımızda…

Antifriz Nedir?

Antifriz; temel olarak kış aylarında motorumuzun suyunun donmasını engellemek için icat olunmuş alkol temelli bir sıvıdır. Aslında renksiz bir sıvı olan antifrizin sudan ayırt edilebilmesi için renkli olarak üretilmektedir.

Ancak suyun donmasından başka aracımızın faydasına sonuçlara da sebep olmaktadır.

Antifriz

Antifrizin Faydaları

Su ile karıştırdığımızda suyun donma noktasını aşağıya çeken antifriz, aslında suyun kaynama noktasını da yukarı çekmektedir. Bu sebeple aracımızın yüksek sıcaklık durumlarında da kolay hararet yapmasının da önüne geçmektedir.

Bir diğer faydası ise; alkolden mamul olması sebebi ile büyük kısmı metalden yapılmış olan motor ve radyatör, EGR gibi motor çevre birimlerinin de korozyona (paslanma – çürüme) karşı dayanımını arttırır. Böylece motor ve parça ömrünü uzatır.

Antifriz Hangi Mevsim Koyulmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz faydalar sebebi ile; antifriz koymanın bir mevsimi yoktur. Araçlarımızda dört mevsim boyunca antifriz bulunmalıdır.

Bu sayede donma, hararet ve korozyon gibi motorumuzda ciddi masraflar açabilecek sorunların önüne geçmiş oluruz.

Aracımızın antifrizi her periyodik bakımda kontrol edilmelidir!

Das Service olarak bizler; araçlarınızın uzun ömürlü kullanımı için bakıma gelen tüm araçların antifriz ölçümünü gerçekleştiriyoruz. Tüm araçların antifriz ölçüm ve eklemesi hizmetini veriyoruz…

Diğer Bazı Hizmetlerimiz:

Periyodik Bakım HizmetleriFren DeğişimiTriger DeğişimiDebriyaj Değişimi

Etiketler: